قالب میهن بلاگ قالب میهن بلاگ download  قالب بلاگفا قالب وبلاگ قالب پرشین بلاگ اخلاق اسلامی قالب بلاگ اسکای

قالب


مسائل در گوشی آقا پسرها
اولین وبلاگ تخصصی مسائل جنسی پسران نوجوان- کانال تلگرام: Aghapesarha@
نویسندگان
نظر سنجی
شما چند ساله هستید؟


لینک دوستان

سلام به شما نوجوانان عزیز


امروز میخواهم یک موضوع مهم را مطرح کنم.


اون موضوع هم چیزی نیست به جزء موضوع مهم تقلید.


بعد از به بلوغ رسیدن، دیگه نوجوون جزء بزرگسالا محسوب میشه و موظفه که واجبات دینی رو انجام بده و از گناها دوری کنه.

اولین چیزی که بعد از بالغ شدن به نوجوان واجب میشه تقلید هست. یعنی باید در اولین اقدام، یه مرجع تقلید برای خودش انتخاب کنه و بر اساس فتواهای اون مرجع به واجبات عمل کنه.

ممکنه در ابتدای کار، یه سوال ذهن آدمو به خودش مشغول کنه و اون هم اینکه شاید در نگاه اول آدم بهش بر بخوره و بگه چرا من باید از کسی تقلید کنم؟ مگه خودم عقل ندارم؟ اما اگه یکم تحقیق کنیم، متوجه میشیم که تقلید در اسلام به این دلیل نیست که جلوی فکر کردن ما رو بگیره بلکه یکی از دلایلش اینه که ما بدون داشتن مهارتِ کافی نمی تونیم تمامی احکام الهی رو از قرآن و احادیث استخراج کنیم.

میگن آدم برای اینکه جسمشو سالم نگه داره یا باید خودش دکتر باشه یا اینکه به دکتر مراجعه کنه و ازش نسخه بگیره. در مورد احکام دین و واجبات هم همینطوره. یعنی آدم یا باید خودش مجتهد باشه که خودش مستقیما از قرآن و احادیث بتونه احکامو استخراج کنه و یا باید از یه مجتهد دیگه نسخه بگیره و تقلید کنه. وقتی که مثلا دکتر میگه این قرص رو سه نوبت مصرف کن، آدم به خودش اجازه نمیده که ازش بپرسه چرا سه نوبت. چون میدونه که اون علم کافی رو داره. تقلید هم یچیزی تو همین مایه هاست با این تفاوت که خیلی تخصصی تر هست...

شناختن و فهمیدن کامل برنامه ی دین اسلام مانند همه ی رشته های علمی نیاز به تلاش و کوشش داره و به آسونی بدست نمیاد. دانشمندی که سالیان دراز با زحمت و تحمل سختی ها در حوزه ی علمیه درس خونده تا اسلام را بشناسه و به دیگران یاد بده، عالم و متخصص دین اسلام به شمار میاد و بهش مجتهد میگن. مجتهد باید برای بدست آوردن احکام دین آشنا به دانش هایی نظیر ادبیات عرب، منطق، علم رجال برای تشخیص راویان حدیث و اصول فقه (شناخت راه استخراج احکام دین از قرآن و سنت) باشه. چون همه ی ما نمیتونیم بریم حوزه ی علمیه و از نزدیک با دستورهای اسلام آشنا بشیم، باید از بین اشخاص مجتهد، فرد شایسته تری رو برگزیده و از نظر او پیروی کنیم. اینگونه پیروی کردن رو «تقلید» میگن و اون مجتهد رو «مرجع تقلید».پسرها از ۱۵ سالگی و دخترها از ۹ سالگی  باید مرجع تقلید انتخاب کنند، اما چطور این کار رو انجام بدن؟ سه راه مشخص شده:


۱-       خودمون یقین پیدا کنیم (مثلا عالم دینی هستیم و قدرت تشخیص داریم).


۲-       دو تا روحانی یا عالم عادل ازشون بپرسیم و اونا به ما معرفی کنند درصورتی که دو یا چند روحانی برخلاف اون نگند.


۳-       اینکه عده ای از اهل علم که می تونند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند و از گفته ی اونها اطمینان پیدا می شود، به عنوان نمونه، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم.در ضمن ما باید دنبال مرجع تقلید متخصص تر و متعهدتر باشیم، نه بدنبال اینکه کدوم آسونتر میگیره...


بعد انتخاب مرجع، می تونید از طریق «توضیح المسائل» یا «استفتائات» از نظرات مرجع تقلید خودتون در احکام دین متوجه بشین.

سرآخر اینکه اگه باید مرجع انتخاب کنی، این کا رو نکردی، الان که متوجه شدی در اولین فرصت این کا رو انجام بده.


شما میتونید با اطمینان، از میان مراجع بزرگوار زیر یه نفر را انتخاب كرده و به عنوان مرجع تقلید خودتون قرار دهید. این بزرگواران همگی دارای شرایط مرجعیت می باشند. 


1. آیت الله سید علی خامنه ای
2. آیت الله سیستانی 
3. آیت الله مكارم شیرازی 
4. آیت الله شبیری زنجانی 
5. آیت الله وحید
6. آیت الله نوری همدانی 
7 . آیت الله صافی گلپایگانی 
[ چهارشنبه 1 مرداد 1393 ] [ 10:56 ق.ظ ] [ سامان ]

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
  رفقای امروز : نفر
  رفقای دیروز : نفر
  كل رفقا : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :